W dniach 12.03. – 14.03.2013 r. odbyła się konferencja oraz wizyta studyjna w Stuttgarcie w Landzie Badenii - Wurtembergii, w ramach Projektu ONE, realizowanego z Programu INTERREG IVC, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, na której poruszane były zagadnienia związane z zarządzaniem oraz bezpiecznym przechowywaniem baz danych.
W spotkaniach tych wzięli udział członkowie zespołu projektowego Partnera nr 10 w Projekcie ONE reprezentujący Województwo Świętokrzyskie: Jarosław Wachowski kierownik Projektu oraz Łukasz Grzęda – specjalista informatyk, pracownik Departamentu Organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.
Na konferencję zostali zaproszeni partnerzy Projektu, jednakże z przyczyn pogodowych na konferencję nie dotarła delegacja z Włoch na czele z przedstawicielem Lidera Projektu.
Jako pierwszy na konferencji głos zabrał Prof. Dr Bernhard Komel z Uniwersytetu w Pforzheim przedstawiając wizję rozwoju Internetu w prezentacji „The Second Half of the Chesboard – implications of the Digital revolution on future business”.
W swoim wystąpieniu opisującym rewolucję cyfrową, której jesteśmy świadkami opisał koncepcję „Internet of Things” wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić , przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Następnie poruszył temat „Internet of services” – idei nieograniczonego, niezależnego od użytej technologii dostępu do usług przez Internet.
Następny prelegent Pan Horst Brauner reprezentujący miasto Schwabisch Hall przedstawił w prezentacji „Data until Eternity” sposób w jaki na terenie Landu zabezpiecza się zbiory biblioteczne i dane historyczne w formie cyfrowej. Zdaniem Pana Braunera dzięki otwartym formatom plików i zabezpieczeniu zbiorów w dawnym bunkrze przeciwatomowym istnieje możliwość przechowywania i odzyskiwania danych przez tysiące lat.
Prezentacja firmy ownCloud GmbH reprezentowanej przez Pana Christiana Schmitza. dotyczyła problemu bezpieczeństwa danych firm przechowywanych np. Dropbox.
Till Westermayer – przedstawiciel Landu Badenii Wirtembergii w dyskusji “Open goverment data in German State – from Vision to reality” opisał sposób w jaki lokalny rząd Badenii Wirtembergii radzi sobie z udostępnianiem danych publicznych obywatelom. Nie pokazał niestety gotowych rozwiązań, bo Badenia Witembergia jest w trakcie ich wdrażania (prototyp systemu dostępny pod adresem http://opendata.service-bw.de/ ). Pan Westermayer pokłada jednak wielkie nadzieje że w przyszłości w Badenii-Wirtembergii zostanie opracowany i przyjęty do realizacji akt dotyczący wolności informacji (Freedom of Information Act – większość Landów wchodzących w skład Niemiec korzysta z takich aktów) i stworzeniu zintegrowanego systemu dostępu do danych.
„Managing big data and predictive analytics” – to prezentacja przedstawiona przez Pana Borisa Stefanovica z firmy Blue Yonder GmbH & Co. opisująca problemy związane z zarządzaniem dużymi ilościami danych, oraz sposoby wykorzystania takich danych w prognozowaniu.
Jako ostatni wystąpił Pan Dieter W. Joenssen z Uniwersytetu Technicznego w Ilmenau. Dyskusja „Data mining and handling missing data” opisuje problem brakujących danych, oraz algorytmy pozwalające te dane zastąpić w sposób nie niszczący ich integralności.
Następnego dnia organizator konferencji - Partner Projektu w Badenii Wirtembergii wraz z firmą „Comback” zaprezentował ośrodek gdzie w bunkrze przeciwatomowym pochodzącym z okresu „zimnej wojny” zarządzanym przez firmę stworzono miejsce w którym przechowywane są dane z firm i urzędów mających swoje siedziby na terenie Landu.