Strona główna
Społeczeństwo Informacyjne - Aktualności

Aktualności z projektów są dostępne na stronach poszczególnych projektów. Lista projektów realizowanych przez DSI jest dostępna tutaj.Sztuczna inteligencja poszerza zakres swojego działania

Email Drukuj PDF

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions 2018” centrum cyfrowego świata staje się smartfon, który pełni rolę nie tylko telefonu, ale również coraz częściej osobistego komputera, odbiornika telewizyjnego oraz routera. Zdaniem ekspertów Deloitte trendy, które są widoczne na całym świecie, takie jak rozwój mediów cyfrowych, czy internetu mobilnego, widoczne są również w Polsce.

Nowe funkcjonalności używanych przez nas smartfonów nie byłyby możliwe, gdyby nie rozwój sztucznej inteligencji.

– Już niebawem niemal każda czynność wykonywana przez nas na smartfonie wsparta będzie przez uczenie maszynowe. W coraz szerszym zakresie jest ono wykorzystywane również przez biznes, choć wciąż jeszcze mówimy w tym przypadku o początkowej fazie rozwoju – mówi Jan Michalski, Partner, Lider Sektora TMT, Deloitte.

– Polska ma potencjał, by stać się regionalnym centrum rozwoju sztucznej inteligencji, dlatego jest tak ważne, by rodzimy biznes dostrzegł pojawiąjącą się szansę i nie przegapił rewolucji, która dzieje się na naszych oczach – podsumowuje Jan Michalski.

Więcej informacji:

http://www.telko.in/deloitte-polacy-musza-odnalezc-sie-w-cyfrowej-rzeczywistosci,0

 

Podłączenie w Województwie Świętokrzyskim do sieci OSE pierwszych szkół w Janiku i w Godowie

Email Drukuj PDF

Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) zakłada stworzenie sieci dostępu do internetu łączącej wszystkie szkoły w Polsce (ok. 30,5 tys.). OSE będzie siecią wirtualną opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej (wybudowanej ze środków komercyjnych jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w szczególności Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa). Sieć ta będzie operowana przez wyznaczony podmiot (NASK Instytut Badawczy), który będzie odpowiedzialny za jej utrzymanie (jeżeli okaże się to konieczne – również wybudowanie brakującej infrastruktury fizycznej) oraz:

1.            dostarczanie szkołom usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Megabitów/sekundę wraz z usługami bezpieczeństwa oraz

2.            dostarczanie szkołom treści edukacyjnych i wsparcie szkół w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

Całość kosztów ponoszonych na funkcjonowanie OSE (wraz z dostarczaniem usług do szkół) zostanie pokryta z budżetu państwa.  Szczegółowe cele i źródła finansowania OSE określa USTAWA z dnia 27 października 2017 r. o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Do realizacji tych łączy została wykorzystana Regionalna Sieć Szerokopasmowa Województwa Świętokrzyskiego. Ponieważ są to dwie pierwsze lokalizacje, do których beneficjent POPC tj. spółka należąca do  Grupy Nokia i Grupy Infracapital, doprowadziła światłowód w ramach realizacji Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, chcąc podkreślić ten fakt, planowany jest „event” w Szkole Podstawowej w Janiku, ul. Szkolna 21 w dn. 11.01.2018r. godz. 11:30. Gospodarzami spotkania będą Burmistrz Kunowa i Dyrektor Szkoły.  W związku z wykorzystaniem do realizacji łączy szerokopasmowych Regionalnej Sieci Szerokopasmowej Województwa Świętokrzyskiego, do udziału zostali zaproszeni także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego – w szczególności Pani Marszałek Agata Binkowska. Udział w spotkaniu wezmą również przedstawiciele Nokii, Nexery oraz Smart-Net, Burmistrz Gminy Pawłów przedstawiciel Starostwa Ostrowieckiego.

Więcej…
 


Strona 1 z 79

Ilość odwiedzin:201051

Projekty zrealizowane