Strona w trakcie przebudowy i aktualizacji.

Strona główna Ponad 1000 wydarzeń w całej Polsce - ruszył Europejski Tydzień Kodowania

Ponad 1000 wydarzeń w całej Polsce - ruszył Europejski Tydzień Kodowania

Email Drukuj PDF

10 października ruszył Europejski Tydzień Kodowania. Jego celem jest popularyzacja nauki kodowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Baner informacyjny CodeWeek 2015 Tydzień Kodowania w Polsce 10-18 października 2015

 

Serdecznie zachęcamy Państwa do włączenia się w te inicjatywę - można to zrobić w każdej chwili poprzez:

  • organizację własnego wydarzenia,
  • informowanie i zachęcanie do udziału w planowanych wydarzeniach.

Jak się Państwo zaraz przekonają, żadne z tych działań nie wymaga dużo czasu ani pracy – za to ich efekt może być nieoceniony. Promowanie nauki programowania to odpowiedź na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. Do 2020 roku może zabraknąć nawet 825 tys. specjalistów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Co więcej, niedługo poziom umiejętności cyfrowych, w tym znajomości kodowania, stanie się niezbędny na 90% stanowisk w różnych branżach. Dlatego tak ważne jest, by już teraz reagować na te wyzwania.

Jak zorganizować wydarzenie?

Zorganizować wydarzenie w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania może każdy – nie trzeba mieć do tego specjalistycznej wiedzy ani wieloletniego doświadczenia.  A to dlatego, że Code Week jest inicjatywą społeczną, w której przede wszystkim liczą się dobre chęci i pomysłowość. Wydarzenie może być przeznaczone dla dzieci, młodzieży, dorosłych czy seniorów. Może mieć formę warsztatu, szkolenia, seminarium, webinarium, pokazu – wszystko zależy od inwencji organizatorów.

Aby ułatwić przygotowywanie wydarzeń opracowane zostały sprawdzone scenariusze zajęć. To propozycje dla wszystkich - nie wymagają szczególnych umiejętności ani zasobów. Są one dostępne do pobrania pod tym linkiem https://codeweek.org.pl/scenariusze/

Ponadto, wszyscy organizatorzy wydarzeń mogą korzystać z pakietu materiałów graficznych – plakatów, certyfikatów i szablonów prezentacji. Więcej o tym, jak szybko i łatwo zorganizować ciekawe wydarzenie można przeczytać tutaj http://codeweek.org.pl/jak-zaczac/.

Zgłaszanie wydarzeń

Bardzo ważne jest, by każde planowane wydarzenie zgłosić – instrukcja jak to zrobić znajduje się tutaj http://codeweek.org.pl/media/chunks/attachment/instrukcja_CodeWeekPL.pdf

Zgłoszenie wydarzenia jest tak ważne, ponieważ w trakcie Code Week w całej Europie odbywają się tysiące bezpłatnych warsztatów, szkoleń, dyskusji, pokazów. Dzięki zgłoszeniu dane wydarzenie jest widoczne na mapie wydarzeń, a potencjalni uczestnicy mogą się w łatwy sposób dowiedzieć, co się odbywa w ich okolicy. Mapa wydarzeń organizowanych w Polsce jest dostępna na tej stronie http://codeweek.org.pl/#events

W ubiegłym roku w Polsce odbyło się ponad 300 wydarzeń, a w tegorocznej edycji zarejestrowano ich już ponad 1000. Zachęcamy wszystkich do organizowania własnych wydarzeń – inicjatywom w ramach ETK patronuje Komisja Europejska.

Konkursy dla organizatorów

Dla organizatorów wydarzeń w Polsce przygotowywany jest konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Szczegóły pojawią się wkrótce na stronie internetowej codeweek.org.pl.

Zachęcamy także do  udziału w konkursach europejskich:

Organizatorzy Europejskiego Tygodnia Kodowania przygotowali także specjalne certyfikaty jako wyróżnienie za włożony wkład w propagowanie idei Tygodnia Kodowania. Każdy może otrzymać taki spersonalizowany certyfikat. Wystarczy zorganizować wydarzenie i dodać je na mapie eventów. Więcej na ten temat na http://codeweek.org.pl/certyfikat_EU/

Jak informować o wydarzeniach?

Organizację ETK w Polsce mogą Państwo również wesprzeć poprzez informowanie o inicjatywie.  Można to robić np. poprzez zamieszczenia informacji na Państwa stronach internetowych i w mediach społecznościowych. W tym celu mogą państwo korzystać z informacji  publikowanych na stronie codeweek.org.pl oraz na kanałach:

Polecamy także oficjalne kanały europejskie:

Organizatorzy Tygodnia Kodowania w Polsce

W Polsce koordynatorem Tygodnia Kodowania w ramach projektu „Code Week Polska 2015” jest Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem jest program „Mistrzowie Kodowania”. Działania dofinansowuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Partnerami są także: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych – Oddział Łódzki.

 

Projekty zrealizowane